Реформа газового ринку має стартувати з рамкового закону
25 лютого 2015
Прийняття нової редакції Закону "Про ринок газу" стане першою "цеглиною" у побудові конкурентного та ефективного ринку, а також закладе надійну основу для повноцінної реформи відносин між його ключовими суб’єктами – відповідно до норм Третього енергетичного пакета ЄС. Такого висновку дійшли учасники круглого столу, що відбувся 23 лютого у Києві. Організатором заходу виступив аналітичний центр DiXi Group за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Дискусія також відбулася в рамках проекту "Покращення імплементації зобов’язань України в рамках Енергетичного Співтовариства через посилення ролі громадськості", що здійснюється DiXi Group за підтримки Європейського Союзу.
Модератором заходу виступив перший заступник голови Комітету, народний депутат Олександр Домбровський, який з самого початку підтримав ідею проведення круглого столу. Допомогу в круглому столі також надав Комітет Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.
Представник Групи пітримки України в Єврокомісії Йоханнес Баур наголосив, що законопроект був розроблений за активної участі Секретаріату Енергетичного Співтовариства, і повністю відповідає вимогам Третього енергетичного пакету, який Україна мала запровадити вже з 1 січня 2015 року. За його словами, факт запізнення не означає відмову від обговорення та якнайшвидшого прийняття документу.
Як зазначила президент DiXi Group Олена Павленко, законопроект "Про ринок природного газу" був розроблений за участі багатьох зацікавлених сторін, вже схвалений на рівні Кабінету Міністрів та перебуває на шляху внесення до парламенту. Саме тому, на її думку, зараз важливо представити народним депутатам основні новації, передбачені цим законом, а також рамкові вимоги Директив Третього пакету, щоб вони були збережені під час прийняття закону.
Власне презентацію документу провели низка спікерів високого рівня. Зокрема, директор з розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко зосередився на правах та обов’язках суб’єктів, що діятимуть в межах нової моделі ринку – видобувниках, постачальниках (у т.ч. постачальниках "останньої надії"), споживачах (у т.ч. пан Вітренко пояснив різницю між вразливими та захищеними споживачами), операторів об’єктів газової інфраструктури.
Вітренко окремо зупинився на такому механізмі як покладення спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів на ринку газу – рішенні, що приймається Кабінетом Міністрів. За його словами, це той механізм, який має допомогти уряду зробити підвищення цін для населення не одноразовим, а поетапним. Пізніше, в ході дискусії, учасники круглого столу висловлювали обговорювали можливу тривалість і етапність перехідного періоду.
З презентацією нових повноважень регулятора, а також оцінкою термінів підгортки законопроекту виступила Тетяна Рябуха, заступник директора департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері НКРЕКП. Пані Рябуха висловила стурбованість надто коротким часовим проміжком, протягом якого має бути підготовлене вторинне законодавство - до 1 квітня вимагається розробка і схвалення кодексу газотранспортних мереж, що доволі складно. Також пані Рябуха звернула увагу, що в новому проекті закону мала б бути зафіксована норма про розробку Правил ринку газу регулятором. Її позицію підтримали окремі учасники дискусії, проте, на переконання Юрія Вітренка, можливість використати досвід країн Енергетичного Співтовариства не дозволяє затягувати з реформами, які треба починати вже зараз.
Представник Міністерства енергетики та вугільної промисловості Леонід Нестер позитивно оцінив той факт, що новим законом буде чітко розмежовано повноваження його відомства, регулятора, Кабінету Міністрів. Він також відмітив нову роль Міненерговугілля у розробці та затвердженні технічних правил роботи на ринку.
Експерт Секретаріату Енергетичного Співтовариства Кароліна Чегір зупинилася на елементах Третього енергетичного пакета, зокрема Директиви 2009/73/ЕС та Регламенту 715/2009, які будуть запроваджені у законодавство України. Мова йде, зокрема, про вільний вибір усіма споживачами постачальників газу, моделі TSO щодо відокремлення діяльності із транспортування і розподілу газу від постачання, вільний доступ до об’єктів інфраструктури, моніторинг безпеки постачання та схвалення Національного плану дій у кризових ситуаціях, а також захисту вразливих споживачів.
Не в останню чергу, законом буде запроваджено цілу низку "запобіжників" зловживанням у вигляді косультацій, узгодження документів та інших форм взаємодії органів влади та регулятора в Україні із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.
Окрім "Нафтогазу", свою думку також висловили представники інших гравців ринку газу – Американської торгівельної палати, асоціацій "Газові трейдери України" та "Надрокористувачі України", а також Союзу учасників лібералізації газового ринку України. Так, об’єктом критики стали чинні умови постачання газу, які вважаються компаніями приватного сектору дискрімінаційними, слабка роль чинного газотранспортного оператора, а також високі ставки податкових платежів на видобуток газу.
Новий закон про ринок газу в цілому був підтриманий бізнесом, оскільки дозволяє ефективно працювати в умовах конкуренції за споживача та інвестувати в розвиток. Разом з тим, учасники круглого столу визнали, що одного лише рамкового закону буде недостатньо для повноцінної реформи. В ході дискусії найбільш гострими питаннями були моделі реформування операторів ГТС і сховищ, відокремлення функцій розподілу і постачання на регіональному рівні, умови та особливості перехідного періоду, обґрунтованість ринкових цін та джерела їх формування, методології розрахунку окремих тарифів, доцільність існування окремого оператора ринку.
Народні депутати України, що брали участь у круглому столі, активно включилися у обговорення, підтримали законопроект та висловили готовність співпрацювати із зацікавленими сторонами (урядом, регулятором, "Нафтогазом", Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, експертами) в ході опрацювання документу безпосередньо у парламенті. Це дозволяє сподіватися на більш високу якість та обґрунтованість дискусій щодо документу, який дасть старт масштабним змінам на газовому ринку України.
25 лютого 2015
Роман Ніцович, "Українська енергетика"
Роман Ніцович, "Українська енергетика"