Інформаційні підсумки V газового форуму в Києві (9-10 жовтня 2019)
10 жовтня 2019
А. Коболев, голова НАК «Нафтогаз Ураїни» представив аудиторії форуму проект анбандлінгу компанії.
«Анбандлінг не може бути завершено без реального впровадження європейських правил на українському ринку газу. В першу чергу- це кодекси мережі: кодекс потужності і кодекс балансування. Їх пряме впровадження, дозволить зробити Україну частиною європейського ринку газу, а також для досягнення прозорості внутрішнього ринку. Щоб анбандлінг провести вчасно, кодекси потрібно прийняти і опублікувати до кінця цього місяця...(жовтень).
Також дуже важливо прийняти тарифну методику та методику розподілу потужності та змінити 40 регуляторних актів, які впливають на виконання, всі папери передані Міністерству. Я задоволений турборежимом і всі документи надіюсь будуть прийняті до кінця року.
Про проблеми:
В діючій системі координат «Укртрансгаз» не може себе фінансово забезпечити. Не працює головний принцип ринку - нейтральність, тому ми не бачимо як можна в цих умовах запровадити європейські принципи на ринку. У нас є категорія споживачів- теплова генерація (ТЕЦ), яку не можна відключати.
Принцип нейтральності працює так: якщо оператор не доотримує дохід за послуги балансування, то потім цей дохід перекладається на всіх учасників ринку. Всім зрозуміло, що перекласти проблему в 37 млрд грн, - учасники цьому не зрадіють. Потенційно з 2020 року у нас може зявитись такий учасник як «Газпром» і вони точно не будуть в захваті від цієї ситуації.
Ми вважаємо, що відповідальність за тепловиків ми маємо залишити на місцевій владі на власниках цих компаній. «Нафтогаз» буде постачати їм газ на стандартних умовах ПСО, якщо по завершенню сезону не відбувається розрахунок з «Нафтогазом», за газ відібраний цими компаніям, ці кошти списуються з місцевих бюджетів. Цей механізм дозволить нам збалансувати «Нафтогаз» і провести анбандлінг.
Янез Копач, секретаріат Енергетичного співтовариства:
«Сертифікація оператора ГТС України національним регулятором (НКРЕКП) може відбутись до Різдва і тоді ми - Секретаріат Енергетичного співтовариства - прискоримо погодження, як тільки це можливо....Але при умові якщо ця сертифікація відбудеться незалежним регулятором, бо якщо регулятор буде залежним, то «Газпром» не визнає таку сертифікацію»
А.Фаворов, директор газового бізнесу «Нафтогаз України».
Про нову візію видобутку газу державною «Укргазвидобування»:
«Наша нова стратегія базується на економічно життєздатному виробництві. Ми вважаємо, що готівка, гроші - більш важливі, ніж сам газ. Ми маємо залишатись конкурентноздатними і пропонувати газ за цінами, які будуть конкурентні з імпортними цінами.
Стратегія компанії:
- Діючий портфель свердловин (ми можемо більше добувати з наявного фонду свердловин), вони більш життєздатні і економічні ніж нові свердловини. 250 із 350 свердловин відповідають за 50% нашого виробництва.
Близько 10 % свердловин з них видобуваєтья більше 50% газу "Укргазвидодбування". Ми маємо зосередитись на цих 10%. Ремонти ГРП і це має бути основний напрямок інвестицій.;
- Ми маємо змістити акценти з видобутку на прибуток. Ми маємо багато джерел де купити газ в Європі. Якщо економічно доцільніше купувати, а не інвестувати у видобуток, то ми приймемо таке рішення. Нам не важливий видобуток, нам важливий прибуток. По нових свердловинах треба оцінювати їх вартість. Щоб видати ці 20 млрд куб.м. видобутку ми маємо бути розумнішими в розподілі капіталу. ;
- Діджиталізація процесів - зниження ризику інвестицій.
Якщо відійти від стратегії, яка концентрується на обємах видобутку газу, а сконцентруватись на поверненні інвестицій - це стосується не видобування газу, а видобування прибутку - це ми будемо робити. Ми у бізнесі вироблення грошей, а не газу. І економічні рішення - будуть головні в процессі прийняття рішень.
Ціль не є буріння саме по собі, ціль - генерувати потік готівки і мати ресурс за конкурентною собівартістю виробництва, щоб конкурувати з імпортом».
Ігор Щуров, директор ДТЕК Нафтогаз:
«В той час, коли «Укргазвидобування» переглядає інвестиційну програму з видобутку, внаслідок падіння цін на газ в світі, ми збільшуємо буріння і буримо швидче, бачимо результат. Наше завдання збільшення видобутку в 3 рази до 5 млрд. куб.м. В найближчі 5 років пробурити 29 глибоких свердловин інвестувавши 10 млрд.грн
Віктор Гладун, СЕО JKX Oil & Gas plc, СП «Полтавська газонафтова компанія».
Про фактори збільшення видобутку, що демонструє СП ПГНК протягом останнього року:
1) забезпення доступу до свердловин на ліцензіях ПГНК, що належать до фонду компаній з державною часткою;
2) перегляд й імплементація програми КРС та інтенсифікації видобутку свердловин власного фонду;
3) відновлення програми буріння нових свердловин (вперше з 2015 року).
У результаті, у 2018 році приріст видобутку склав 5%, а за 9 місяців 2019 році ПГНК збільшила видобуток всіх вуглеводнів на 51%.
Ігор Стефанишин, «Укрбурсервіс»:
«Я сьогодні скажу непопулярні речі. Концепція з газовидобутку 20/20 «накрилась» тихенько, наробила великої шкоди. Сьогодні повна зупинка програм, перегляд всіх дій. «Укргазвидобування» зрадила всі очікування. Закопали гроші, зрадили підрядників, які з-за кордону приїхали. Зростання видобутку «нуль», навіть падіння. Сьогодні по компанії затримка платежів, дефіцит коштів , інвестпроекти згорнуті. Китайські підрядники продовжують працювати, а локальні буровики не працюють, немає точок для буріння.
Запаси ресурсів, про які нам говорять у нас їх немає, - це совкова фікція . Сьогодні по ділянкам, які готує Мінекоресурсів, успішність буріння складає не більше 10%.
Треба вголос кричати про вирішення долі державної «Укргазвидобування», приведення її в зрозумілі рамки. Щоб позбутись «незрозумілої» компанії, сказати що це буде або приватизація, або ІРО ... Ніколи не буде толку в державній компанії. Чи цікава державі наша доля? У нас нерадісна картина».
А. Мизовець, керівник Асоціації «Газові трейдери України» в своєму виступі на форумі зосередив увагу на наступних тенденціях ринку:
✅Про заборгованість УТГ:
- При добовому балансуванні оператор ГТС може точніше балансувати об’єми, що знижує ризик розбалансування системи;
З іншого боку, «Укртрансгаз» накопичив досить значну заборгованість. Причина - заборгованість ТКЕ, які законодавчо заборонено вимикати, та які фінансово не збалансовані. Якщо ситуацію не врегулювати політично, вся заборгованість (38 млрд.грн) буде перекладена на нового оператора. В результаті, до кінця лютого 2020 р. нова компанія-оператор опиниться в тій же фінансовій ситуації, в якій перебуває сьогодні «Укртрансгаз».
А це не можливість виконувати свої зобовязання перед учасниками ринку;
✅Про нетипову ситуацію на ринку:
- З жовтня місяця виникла ситуація, що на сьогоднішній ранок ми не знаємо ціни за вчорашню газову добу, яка закінчилась о 7 год ранку. Тому, як можна балансуватись, якщо ти не знаєш, які фінансові результати має постачальник на закінчення доби?Сподіваємось, що «Укртрансгаз» хоча б прогнозно цю ціну буде називати, щоб ми могли прогнозувати свої фінансові можливості.
✅Щодо відкриття ринку постачання для населення:
- На даний час для цього слушний момент. Сьогоднішній аналіз ринкових цін для непобутових споживачів та населення (ПСО) наглядно демонструє таку можливість. Для незахищених верств населення державою мають бути встановлені компенсаційні механізми, які стимулюватимуть постачальників працювати в цьому сегменті.
Відвертий спіч Ярослав Мудрий, Energy Resources of Ukraine
-✅-Якщо порівняти показники об’ємів газу в ПСГ в вересні 2018 і 2019 років, то це ріст на 4 млрд куб.м, з яких - 2 млрд. куб.м. - приватних іноземних і українських компаній. Це величезне досягнення. В цьому році ГТС і оператору «Укртрансгазу» повірили і завезли великі обсяги газу, щоб підтримати Україну в цей непростий рік і знівелювати ризики, а також протестувати як це буде працювати в кризові ситуації.
-✅В найближчих два місяці ми побачимо як 2 млрд.куб.м приватного газу українських і іноземних постачальників, які закачали його влітку в ПСГ і зробили свої фінансові операції, як він буде тиснути на українську ціну. Логіка побудови ціни зміниться, особливо в листопаді-грудні. Рахувати ціну за формулою індексу хабу+ транспорт - не вдасться, ми побачимо зменшення спредів і зменшення ціни на українському ринку. Мається на увазі не абсолютної ціни, а премії індексів до європейських хабів. Буде цікаво спостерігати, коли ці власники газу почнуть ліквідовувати позиції і продавати цей газ на ринку.
- ✅Добове балансування відбулося - це позитив. Але зараз є питання ціни балансування. Це, дійсно, проблема і не тільки трейдерів, вона стане проблемою самого «Укртрансгазу» тому, переконаний, що потрібно знаходити компроміси і встановлювати справедливий механізм для всіх учасників ринку.
--✅Запрацював митний склад, це новий стимул для ринку використання української інфраструктури і ПСГ. Відповідно до оф. даних «Укртрансгазу» 6 -7 млрд.куб.м. знаходиться в режимі митного складу. На даний момент він не розмитнений і теоретично може бути використаний для постачання в інші країни. Тобто це може бути або транзит, або він може бути проданий на ринку України. Тут важливий фактор, що трейдери отримали можливість змоделювати найгірший сценарій, якщо раптово на ринку не можливо продати цей газ з різних причин, у них є завжди розрахунок, які їхні збитки чи прибутки можуть бути якщо вони будуть забирати цей газ в Європі і продавати на ліквідних ринках. Це важливий інструмент для того, щоб повірити в газосховища щоб там зберігати великі обсяги газу в ПСГ.
Прес-служба Асоціації