УкрДГРІ звернувся до Президента, Голови Верховної Ради та Уряду з проханням відмінити його приватизацію
10 вересня 2020
Український державний геологорозвідувальний інститут (УкрДГРІ) звернувся до Президента України, Голови Верховної ради України, Прем’єр-міністра України з проханням зупинити нищення інституту – єдиної наукової установи Держгеонадр. Про це повідомляється на сайті УкрДГРІ.
Як повідомлялось, 12 серпня Кабінет Міністрів України прийняв несподіване для Інституту рішення про приватизацію підприємства. На що колектив негативно та обурено відреагував.
«УкрДГРІ був створений 1957 року і впродовж всієї історії свого існування забезпечував наукове супроводження геологорозвідувальних робіт на всі види корисних копалин.
На основі наукового обґрунтування вчених УкрДГРІ було відкрито більше 140 родовищ нафти і газу, низку родовищ металічних корисних копалин і підземних вод, створено і видано геологічні карти різних масштабів, розроблено методичні документи з усіх напрямів використання надр, законодавчі акти, в тому числі Загальнодержавну програму розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року і Кодекс України про надра.
Сьогодні, коли більшість родовищ, які лежали «на поверхні», вичерпані, роль геологічної галузевої науки у відкритті нових родовищ зростає. При цьому специфіка регіональних геологорозвідувальних робіт, які виконує УкрДГРІ, полягає в тому, що вони приносять прибутки лише у перспективі, інколи через десятки років, але водночас саме вони створюють мінерально-сировинну базу країни, забезпечуючи її економічну, в т.ч. енергетичну безпеку.
Крім того, час ставить перед геологами нові, надважливі завдання: це питання екологічної оцінки та моніторингу довкілля, передовсім в гірничодобувних регіонах, захоронення у надрах відходів – від радіоактивних до парникових газів, забезпечення населення екологічно чистою підземною питною водою, прогнозування небезпечних геологічних процесів, геологічне картування території України, розробка та вдосконалення законодавчих і нормативно-методичних документів з питань надрокористування.
Ці напрями робіт є неприбутковими, вирішують суто соціальні проблеми і спрямовані на перспективу. Вони забезпечують не лише екологічну безпеку, а й виконання українського законодавства, зокрема ст.13 Конституції України. Жоден інвестор не зацікавлений і не буде вкладати кошти у роботи перелічених напрямів.
Водночас саме ці напрями робіт є стратегічно важливими для держави і пріоритетними у діяльності геологічних служб країн Європи і світу. Більш того, саме такі інститути, як УкрДГРІ, у низці розвинутих країн (зокрема Польщі і Франції) виконують функції геологічних служб.
Приватизація, а фактично ліквідація УкрДГРІ унеможливить виконання робіт за стратегічними і соціально необхідними напрямами, адже в системі Держгеонадр немає іншої наукової установи і колективу відповідної кваліфікації. Нині в УкрДГРІ працюють академік НАНУ, 5 докторів і 12 кандидатів наук, авторитетні науковці-геологи, відомі в Україні і за кордоном. У разі знищення елітного наукового колективу відновити втрачене буде вже неможливо.
Важко зрозуміти, чому на відтворення мінеральних ресурсів, які утримують стабільність економіки країни, виділяються кошти в обсягах статистичної похибки від загальної суми бюджету. Адже борги, що виникли в УкрДГРІ, були зумовлені нічим не необґрунтованим 6-кратним зниженням бюджетного фінансування прикладної геологічної науки у 2020 році порівняно з попереднім.
Фахівці інституту усвідомлюють складні проблеми, що стоять перед державою і галуззю в нинішніх умовах. У найкоротші строки, за мінімальне фінансування провідні вчені інституту у 2020 році виконали актуалізацію Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року і готові й надалі виконувати роботи, що дозволять забезпечити Україну власною мінеральною сировиною на основі принципу сталого розвитку».