Уряд затвердив нову методику обрахунку вартості спецдозволів для надрокористувачів
24 вересня 2020
Кабінет Міністрів України затвердив нову методику обрахунку початкової вартості спецдозволів на користування надрами та порядок проведення електронних аукціонів для видачі спецдозволів. Про це повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський на брифінгу та пресслужба Державної служби геології та надр України (Держгеонадра).
Відтепер початкова ціна спецдозволу формуватиметься, виходячи із об’єктивних показників вартості запасів і ресурсів корисних копалин родовища або ділянки надр, що обраховується. Такий підхід створить умови для об‘єктивного та прозорого обрахунку і дозволить ліквідувати шпарини для спекуляцій, — переконані фахівці з Держгеонадр.
«Логіка нової зазначеної методики полягає у відмові від використання суб’єктивних даних, якими можна маніпулювати й достовірність яких важко перевірити, зокрема таких, як експлуатаційні витрати, капітальні вкладення, річний дохід підприємства. Розрахунок проводиться виключно на основі об’єктивних даних: наявність ресурсів та запасів по конкретному родовищу чи ділянці надр та фіксованої ціни одиниці товарної продукції, для всіх суб’єктів господарювання на всій території України», - відзначив голова Держгеонадр Роман Опімах.
Щодо зміни до постанови 848, про проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, тут змінили статус постанови із тимчасової на постійну. Порядок надання спецдозволів шляхом проведення відкритих електронних торгів довів свою ефективність, тож відтепер усі спецдозволи видаватимуть на прозорих онлайн-аукціонах. Надання спецдозволів поза аукціоном відбуватиметься у виняткових випадках, які чітко визначені постановою 615.
Нагадаємо, Експеримент із електронними аукціонами розпочався у грудні 2018 р і мав тривати до 1 жовтня 2020 року. До 1 липня 2020 року Держгеонадра мали підсумувати результати експерименту та подати свої пропозиції чи доцільно продовжувати продаж спецдозволів на електронних торгах.
В свою чергу очільник держслужби відзначив, що усі аукцоіни, що відбулися протягом року, продемонстрували зростання кінцевої вартості ліцензії, у порівнянні із початковою, у середньому у 15 разів. Вартість спеціального дозволу надрокористувач сплачує безпосередньо до Державного бюджету України.