Держгеонадра посварилось з офісом М.Саакашвіллі
15 жовтня 2020
Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) закликає фундаментально оновити базове законодавство, що регулює надрокористування, та вирішити хронічні проблеми галузі, та спростовує звинувачееня Міхеїла Саакашвілі, повідомляє пресслужба відомства.
Видобувна галузь України потребує системних змін та реформ, що не завдають шкоди порядним надрокористувачам. Про це заявив голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах у своєму зверненні до фахівців галузі, законотворців, крупних гравців ринку.
«Я глибоко переконаний, що галузь потребує системних змін, речей, які здатні гарантувати проходження «точки неповернення» до часів дерибану та непрозорого доступу до українських надр», — наголосив він.
Заява голови Служби стала відповіддю на безпідставні звинувачення голови виконкому Нацради реформ Міхеїла Саакашвілі, який вдався до критики законопроєкту №4187 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підтримки розвитку вітчизняних галузей надрокористування.
В Держгеонадрах преконують, що нові правила користування надрами мають бути прогресивними, привабливими та передбачуваними для інвесторів. Серед основних нововведень які пропонує служба:
• Digital-підхід до регулювання роботи галузі (огнлайн-аукціони, інтерактивна карті, родовищ, електронний кабінет);
• Прозорі правила доступу до надр (об’єктивний обрахунок вартості спецдозволів, калькулятор ціни геологічної інформації, оцінка запасів корисних копалин за міжнародними стандартами);
• Підтримка малого надрокористування (спрощення надання дозволів на розробку корисних копалинмісцевого значення);
• Підвищення привабливості геологорозвідки (комплексні дозволи на розвідку і видобуток та розстрочення платежу з надання спецдозволу);
• Лібералізація обігу прав на користування надрами (вільне відчуження прав на користування надрами).
Водночас Опімах висловив здивування звинуваченнями Саакашвілі у блокуванні прозорих аукціонів «в один клік» та нагадав, що чинна процедура проведення електронних торгів передбачає від 50 до 90 днів та відповідає вимогам європейської директиви: такий термін забезпечує необхідний час для аналізу геологічної інформації та прийняття інвестиційного рішення. А залучити серйозного інвестора та організувати конкурентні торги за 20 днів неможливо.
Разом із прозорими правилами для інвесторів, держава та місцеві громади не мають бути позбавлені інструментів дієвого контролю недобросовісних надрокористувачів, — нагадує Роман Опімах.
«На моє глибоке переконання, держава має захищати інвестиціі, а не створювати підстави для рейдерів. Так само, як держава має гарантувати шанс на виправлення виявлених порушень у результаті планового аудиту роботи надрокористувача, замість автоматичного і безапеляційно подання в суд на призупинення дії ліцензіі. Це шлях в нікуди».