БАГАТСТВО НАДР – СИЛА КРАЇНИ

 


UA EN
UA
ГоловнаМедіаНовиниПарламент прийняв закон про REMIT

Парламент прийняв закон про REMIT

09.06.2023

Закон імплементує у національне законодавство Регламент ЄС №1227/2011 про доброчесність та прозорість на оптовому енергетичному ринку (REMIT) - набір європейських правил та практик, спрямований на запобігання зловживанням на енергетичному ринку, повідомляється на сайті Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

"Прийняття закону стало історичною та довгоочікуваною подією для енергетичного сектору України. Воно сприятиме чесній конкуренції на енергетичному ринку, прозорості та подальшому розвитку, а також повноцінній інтеграції енергетичного ринку України з європейським", – зазначено у повідомленні.

Закону Нацрегулятор наділений повноваженнями щодо: реєстрації учасників оптового енергетичного ринку; моніторингу ринкової поведінки та господарсько-торговельних операцій учасників оптового енергетичного ринку з метою виявлення та запобігання зловживанням на оптовому енергетичному ринку; виявлення потенційних маніпулювань та спроб маніпулювання на оптовому енергетичному ринку та торговельних операцій, здійснених на основі володіння інсайдерською інформацією; проведення розслідування зловживань на оптовому енергетичному ринку; встановлення санкцій за маніпулювання на енергетичних ринках, а також за торгівлю на основі інсайдерської інформації.

З метою реалізації вимог закону Нацкомісією розроблено Дорожню карту, у відповідності до якої буде здійснено підготовку та затвердження основних нормативно-правих актів, передбачених законом: https://www.nerc.gov.ua/news/nkrekp-ta-narodni-deputati-ukrayini-obgovorili-vprovadzhennya-zakonoproyektu-pro-remit.

Законом також передбачена поетапність реалізації його норм, що триватиме два роки. Через місяць після підписання закону президентом України Нацуомісія схвалить Порядок реєстрації учасників оптового енергетичного ринку та розпочне подальші кроки для повної транспозиції його вимог.

"Ухвалення цього документа – не тільки потужний євроінтеграційний крок. Це також внесок у посилення нашої боротьби з олігархічною монополією в енергетиці, коли ключову роль на енергоринках відігравали не прозорі правила та рівні умови для всіх, а маніпуляції та зловживання монопольним становищем. По суті, це "антиолігархічний" закон, який наблизить нас до європейських норм та правил роботи в енергетичних ринках, де завдяки моніторингу та системі штрафів створюється прозоре і конкурентне середовище", – прокоментував прийняття закону міністр енергетики України Герман Галущенко.

Реалізація положень ухваленого законопроєкту дозволить попереджувати зловживання учасників ринку – маніпулювання, торгівлю на основі інсайдерської інформації, використання переваг, пов’язаних із монопольним становищем. Також законопроєкт передбачає створення механізму впливу та притягнення до відповідальності за порушення. Зокрема, надаються додаткові можливості для НКРЕКП для моніторингу, виявлення правопорушень, їх розслідування, встановлення недоброчесних учасників та накладання на них штрафів, зазначено на сайті Міненерго.