БАГАТСТВО НАДР – СИЛА КРАЇНИ

 


UA EN
UA
ГоловнаМедіаНовини«Пропонувати партнерам нема чого» – Данило Гетманцев ініціює ревізію надр

«Пропонувати партнерам нема чого» – Данило Гетманцев ініціює ревізію надр

10.02.2025

З його слів, ідея ревізії була викликана дискусією щодо залучення США до видобутку українських надр: «…не секрет, що за 30 років всі дозволи на комерційно цікаві родовища вже роздані «поважним» людям. Настільки «поважним», щоб отримали їх практично безоплатно. Тобто пропонувати партнерам нема чого або майже нема чого. Тому перше питання – це повернення народу України незаконно вкрадених родовищ», – заявив Данила Гетманцев.

«Візьмемо, наприклад, славнозвісного та потужного надровидобувника Злочевського (Микола Злочевський – екс-Міністр охорони навколишнього природного середовища / Міністр екології і природних ресурсів України – Ред.), що продовжує отримувати значний дохід від українських родовищ, розсікаючи теплі хвилі Середземного моря кілем своєї прекрасної яхти Karianna – героїні кількох блокбастерів від українських журналістів-розслідувачів. Питання про повернення народу України вкрадених надцінних родовищ неодноразово підіймалося, але зусиллями олігарха було замʼяте у наших владних кабінетах. Скажімо прямо – Злочевський найбільш одіозний, але точно не виняток, адже крадіжка надр – справа «честі» кожного поважаючого себе олігарха минулих часів.

Тому, першим питанням – є питання ревізії всіх родовищ корисних копалин і повернення їх народу. І скажімо прямо – його треба вирішувати незалежно від інтересів США або інших партнерів. Це наша справа і інтерес народу. А вже після його вирішення, родовища можливо і доцільно передати іноземному інвестору з країн-партнерів на взаємовигідних умовах, але точно без пільг із справедливою часткою від вартості добутого і бажано потім переробленого в Україні, що має отримати народ України. Тому, починаємо з ревізії та аудиту. Готую відповідне звернення на РНБО. Це точно питання нацбезпеки», – йдеться у дописі.

Нагадаємо, чотири роки тому РНБО вже вирішувала провести масштабну перевірку умов і законності надання в користування ділянок надр. Восени 2021 р. було оприлюднено документ під назвою «Публічний аудит надрокористування» з даними про всі дійсні спецдозволи, бенефіціарів компаній-надрокористувачів, координати ділянок надр, обсяги видобутку та сплаченої ренти тощо (після повномасштабного вторгнення РФ в Україну загальний доступ до Публічного аудиту надрокористування було обмежено).

Крім цього, в 2021 р. РНБО розпорядилася позапланово перевірити кілька категорій надрокористувачів, у першу чергу тих, хто отримав дозволи за процедурою апробації запасів і запропонувала, щоб Держгеонадра мали право без рішення суду припиняти дію спецдозволів, наданих по апробації , станом на зараз органи прокуратури масово оскаржують такі спецдозволи (більше читайте тут, а також в інших наших публікаціях щодо апробації).

Низка спецдозволів на користування надрами в 2021 р. були анульовані за рішеннями РНБО (в березні і червні), від деяких ділянок надрокористувачі відмовлялися самі (в РНБО навіть дякували родині Злочевських).

Під час повномасштабної війни, після відповідних зміни до Кодексу України про надра, були припинені низка спецдозволів компаніям, учасники яких є громадянами/резидентами РФ (наприклад). Права користування надрами також припинялися за рішеннями РНБО про санкції (наприклад).