Президент анонсував перезавантаження «інституції НАК «Надра»: що відбувається?
Під час першої в 2025 р. зустрічі з бізнесом, яка відбулася минулого тижня, Президент України Володимир Зеленський поділився своїм баченням пріоритетів у надрокористуванні, а також анонсував, цитуємо, «перезавантаження інституції НАК «Надра».
«Зараз на слуху у світі питання [про] той український скарб, який є під землею, яку обробляють агровиробники – це рідкоземельні метали. Я би хотів, якщо можна, [попросити Вас] з перших вуст внести про цю історію якусь інформацію», – попросив Президента учасник зустрічі.
Щоб уникнути хибних інтерпретацій, відтворюємо відповідь Володимира Зеленського «як є», з мінімальними змістовими уточненнями/доповненнями:
«Велика робота [зроблена], Міністерство економіки готувало разом з людьми, які в різних інституціях працюють (в приватних, до речі, і державних – які розбираються в цьому питанні). Але з того, що ми хочемо: щоб це була не закрита інформація, щоб зайшов інвестор.
Ми дуже хочемо, щоб український інвестор мав право пріоритетне на все це подивитись і вкладати в це. А також, щоб були наші партнери. Бажано, ми хотіли [щоб це були] американці. Тому що американці – ми бачили, що вони можуть гарантувати і інвестицію, і захист цих територій. Це не просте питання. Вони приїхали з пропозиціями. До їх пропозицій все нанесено на карті – є розвідка відповідна, хоча, ми розуміємо, що вона стара, ця розвідка, і окрім того, що в нас є – є багато всього недорозвіданого. І цим треба займатися.
Я попросив, доручив, щоб зараз Міністерство економіки (очолює Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економіки Юлія Свириденко – Ред.) було разом з Міністеркою екології (Світланою Гринчук – Ред.).
Вони зараз роблять… буде перезавантаження інституції НАК «Надра» (як НАК «Нафтогаз» – буде НАК «Надра»), і там нормально воно буде, нормальні люди зʼявляться, і вони займуться дуже швидко аудитом. Тому що, те, що ми вже підготували – вже пройшов аудит швидкий. Вже зрозуміло, що не тільки рідкоземельні є (частина на окупованій території, частина на контрольованій території) – є багато всього. Ми перші в багатьох питаннях. Слава Богу! Це не значить, що ми заспокоїмося тимчасово окупованими, але на сьогодні, слава Богу, що більшість корисних копалин знаходиться на контрольованій частині України», – сказав Володимир Зеленський.
Можна припустити, що, говорячи про «інституцію НАК «Надра» Президент мав на увазі ПрАТ «НАК «Надра України» (Голова правління Тарас Кузьмич, з грудня 2019 р. – Ред.). Ця компанія перебуває в управлінні Державної служби геології та надр України (діяльність Держгеонадр координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів).
НАК «Надра України» і засновані нею товариства володіють шістнадцятьма дійсними спецдозволами на користування надрами із покладами вуглеводнів (НАК «Надра України», ДП «Західукргеологія», ТОВ «Надра Олеська»), титанових руд (ТОВ «Житомирбуррозвідка», ДП «Центрукргеологія») і руд золота (НАК «Надра України»).
Що кажуть в компанії?
В ПрАТ «НАК «Надра України» утрималися від коментарів щодо заявленого «перезавантаження».
Водночас, заявили, що компанія «готова долучитися до реалізації нового державного проекту з корисних копалин, про який сказав наш Президент та який широко обговорюється світовими політиками та медіа».
«ПрАТ «НАК «Надра України» впродовж 5 останніх років проводить різні реформи, відповідно до тенденцій і завдань, які ставляться, зокрема Урядом як вищим органом у системі органів виконавчої влади та Президентом України як главою Української держави, рухаючись у напрямку розвитку Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України, геологічної галузі та Держави в цілому», – заявили в компанії.
Також в НАК «Надра України» повідомили, що протягом всієї діяльності компанія є виконавцем робіт за державною програмою «Розвиток мінерально-сировинної бази». З цією метою товариством було отримано 7 спеціальних дозволів на користування надрами.
«Однак, в умовах скорочення бюджетного фінансування та повної його відсутності в період воєнного стану, Компанія забезпечила стабільну діяльність за рахунок інших видів робіт, які є менш затратними по трудоресурсах та часу їх проведення. Мова йде про моніторинг підземних вод та забезпечення населення Західних та Південних регіонів питною водою», – уточнили в НАК. А також розповіли, що підприємства Компанії долучилися до виконання державної програми по відновленню водопостачання в Херсонській області, яка постраждала в наслідок агресії РФ.
Разом з тим, Компанія приймає участь в міжнародних проектах, зокрема EU-WATERRES (Інтегрована в ЄС система управління транскордонними ресурсами підземних вод та антропогенними небезпеками). Також одне з дочірніх підприємств Компанії (ДП «Укрнаукагеоцентр», м. Полтава) реалізує спільний проект по дослідженню керну з польською компанією.
Не залишається НАК «Надра України» і осторонь досліджень рідкісноземельних корисних копалин: «З метою залучення іноземних партнерів та інвесторів до теми українських рідкіснооземельних мінералів обговорюється спільний проект з Фундацією Фрідріха Еберта, яка є офіційним фондом правлячої нині Соціал-демократичної партії Німеччини. Основною метою проекту є підготовка аналітичного матеріалу щодо рідкоземельних мінералів у контексті можливої переговорної позиції України з питань спільних з іноземними компаніями проектів з видобутку та переробки мінералів, а також відшкодування збитків з боку РФ у міжнародних судових інстанціях».
Крім цього, Компанією було розморожено проект УРП Юзівська – реалізовано на користь НАК «Нафтогаз України» (проект був заморожений більше 10 років через військовий конфлікт на сході України) (йдеться про продаж компанії ТОВ «Надра Юзівська» наприкінці 2020 р.- Ред.). Інший аналогічний проект УРП Олеська перебуває на завершальній стадії реалізації іншій державній компанії (NADRA.INFO писали про майбутню угоду з ПАТ «Укрнафта» щодо продажу ТОВ «Надра Олеська» – Ред.).
Також проводилися перемовини з АТ «ОГХК» (ще до приватизації останньої) щодо реалізації спеціальних дозволів на видобуток титанових руд, які належать афілійованому підприємству Компанії (про це в інтервʼю NADRA.INFO згадував екс-Голова Держгеонадр Роман Опімах – Ред.).
Одна з ліцензій на видобуток газу на Півночі України була реалізована ПАТ «Укрнафта» (спецдозвіл на Тунівську зону структур, включаючи Котлівську структуру – Ред.).
«Все це відповідає рекомендаціям Державної аудиторської служби України, які були надані нею за результатами проведеного державного аудиту фінансово-господарської діяльності Компанії», – кажуть в НАК «Надра України».
Крім цього, в компанії заявили, що за останні 5 років було передана в оренду надрокористувачам значну кількість (близько 50 одиниць) ліквідованих та законсервованих свердловин для їх відновлення та подальшої експлуатації. Це дало змогу збільшити обсяги видобутих вуглеводнів і сприяє зростанню енергонезалежності країни. Річний обсяг видобутку з цих свердловин становить близько 200 млн м3газу.
«За період дії воєнного стану в країні забезпечено безперебійну та прибуткову діяльність Компанії. В умовах відсутності фінансування за державною програмою «Розвиток МСБ» та зменшення замовлень на виконання робіт в умовах війни – обсяги виконаних робіт залишилися на довоєнному рівні, збережений кадровий склад та збільшений розмір середньомісячної заробітної плати працівників майже в два рази.
За останні п’ять років Компанією сплачено в дохід держави близько 600 млн грн обов’язкових платежів, в т.ч. близько 100 млн грн дивідендів», – заявили в НАК «Надра України».
Закиди – безпідставні
Крім цього, у ПрАТ «НАК «Надра України» прокоментували оприлюднене раніше повідомлення Київської міської прокуратури щодо оголошення підозри Головному бухгалтеру товариства (йшлося про начебто безпідставно сплачений земельний податок за ділянку в Києві). В компанії зазначили, що вважають вказані дії органу керівництва досудовим розслідуванням безпідставними та незаконними, а також будуть оскаржувати в порядку, встановленому чинним законодавством.
«Дана справа розслідується на підставі висновків ревізії Держаудитслужби. Однак у висновках Держаудитслужби відсутня будь-яка інформація про нанесення збитків у зв’язку зі сплатою Компанією земельного податку до бюджету України. При цьому, Компанія акцентовано звертає увагу, що сума сплаченого нею до бюджету податку на землю була Компанії відшкодована в повному обсязі ще до відкриття такої справи. Але всупереч вказаному, правоохоронні органи вбачають службову недбалість та спричинення матеріальної шкоди Компанії, що полягає у сплаті земельного податку протягом 2018-2021 рр.. у розмірі 2 783 167,55 грн до бюджету України, як обов’язкового платежу до бюджету України», – заявили в ПрАТ «НАК «Надра України». І відзначили, що товариство є офіційним землекористувачем згідно з даними Державного земельного кадастру. Відтак, якби компанія не сплатила земельний податок – до неї були б застосовані негативні наслідки зі сторони податкових органів у вигляді донарахування вказаної суми з урахуванням пені, і компанія втратила би право користування землею. «Але вказаний факт також проігноровано органом досудового слідства», – кажуть в НАК.
В компанії не вбачають порушення закону в діях головного бухгалтера і нагадують, що відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.