БАГАТСТВО НАДР – СИЛА КРАЇНИ

 


UA EN
UA
ГоловнаМедіаНовиниМіндовкілля обіцяє позапланові перевірки «сплячих ліцензій»

Міндовкілля обіцяє позапланові перевірки «сплячих ліцензій»

02.05.2025

Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів України планує позапланові перевірки ліцензій, по яких за останні 10 років так і не почався видобуток корисних копалин, або видобуто менше 1%. Пише Інтерфакс-Україна із посиланням на заяву Міністра Світлани Гринчук під час «Години запитань до уряду» у Верховній Раді України в п’ятницю, 02.05.2025.
«Питання умовно «сплячих» ліцензій є величезною проблемою розвитку галузі. Спільно з Держгеонадра і Держгеоконтролем ми провели аналіз і оцінку всіх виданих ліцензій і робіт, які ведуться по них. У нас вже сформовані списки тих, де за останні 10 років так і не почалися роботи або видобуто менше 1%. По всім цим виданим ліцензіям, де не почалася робота, є конкретні списки як по твердим, так і по нафтогазовим, будуть проводитися позапланові перевірки», – сказала вона на.

Міністр повідомила, що наразі також ведеться робота над тим, щоб дозволити планові перевірки. Вона зазначила, що інакше неможливо ефективно боротися зі «сплячими» ліцензіями, пише Інтерфакс-Україна.

Нагадаємо, в лютому Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявляв, що готує звернення до Ради національної безпеки і оборони України щодо «ревізії та аудиту» наданих в користування ділянок надр.

Президент Володимир Зеленський анонсував аудит в рамках перезавантаження «інституції НАК «Надра», а згодом повідомив, що Україна вже розпочала аудит власних надр в рамках підготовки меморандуму з США, і має намір захищати бізнес, який зараз законно займається їх розробкою.

Своєю чергою, Державна служба геології та надр України опублікувала проєкт постанови Кабінету Міністрів України, який передбачає відновлення планових та позапланових перевірок надрокористувачів, діяльність яких віднесена до високого ступеня ризику. Проти ухвалення постанови в оприлюдненій редакції виступили в Європейській Бізнес Асоціації, стурбованість щодо проєкту висловлювали в Національній Асоціації добувної промисловості України.

Згодом у Верховній Раді зареєстрували проєкт постанови, головна ідея якої щодо надр – створити механізм, за яким звільняти деякі ділянки із покладами корисних копалин від нинішніх надрокористувачів і передавати в користування іноземним субʼєктам господарювання. Позбавляти прав на надра автори документу хочуть лише «неефективних» надрокористувачів, чиї ліцензії «сплячі».

Нагадаємо, з Кодексу України про надра слово «ліцензія» виключено ще в 2006 р.; натомість вживається термін «спеціальний дозвіл». Термін «сплячий/спляча» Кодексом не визначається і не вживається.

До діючих нині підстав припинення права користування надрами (ст. 26 Кодексу), з-поміж іншого, належить невиконання з вини надрокористувача затвердженої програми робіт з порушенням строків на більш як один рік.

Крім цього, власник видобувного спецдозволу не може продовжити його дію (ст.164), якщо видобув менше 1% обсягу балансових запасів, що обліковувалися на день надання такого спеціального дозволу (крім випадку наявності пробурених у період дії спецдозволу непродуктивних нафтогазових свердловин). Ми писали, що ця норма загрожує Україні втратою двох залізорудних проектів: Біланівського ГЗК (входить до групи Ferrexpo, родовище в Полтавській обл.) і компанії Шиманівське Стіл (належить Black Iron Inc., Дніпропетровська обл.).

Також варто нагадати, що в березні 2021 р. РНБО розпорядилася позапланово перевірити кілька категорій надрокористувачів: хто отримав дозвіл за процедурою апробації запасів (без попередньо наявного спецдозволу на геологічне вивчення, зокрема з дослідно-промисловою розробкою); хто не розпочав видобуток протягом двох років після отримання видобувного спецдозволу/затвердження запасів вуглеводнів; хто не розпочав видобування протягом 10 років після отримання дозволу на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою і подальшим видобуванням.

В липні 2021 р. в Радбезі пропонували уповноважити Держгеонадра без рішення суду припиняти дію спецдозволів, наданих по апробації, а також якщо користувач надр без поважних причин протягом двох років (а для нафтогазоперспективних площ і родовищ нафти та газу – 180 календарних днів) не приступив до користування надрами.

Станом на зараз органи прокуратури масово оскаржують надані за апробацією спецдозволи (більше читайте тут, тут, тут, тут).

Низка спецдозволів на користування надрами в 2021 р. були анульовані за рішеннями РНБО (в березні і червні), від деяких ділянок надрокористувачі відмовлялися самі (в РНБО навіть дякували родині Злочевських).

Під час повномасштабної війни, після відповідних зміни до Кодексу України про надра, були припинені низка спецдозволів компаніям, учасники яких є громадянами/резидентами РФ (наприклад). Права користування надрами також припинялися за рішеннями РНБО про санкції (наприклад).

Чотири роки масштабну перевірку умов і законності надання в користування ділянок надр вже проводила РНБО. За результатами восени 2021 р. оприлюднили документ під назвою «Публічний аудит надрокористування» з даними про всі дійсні спецдозволи, бенефіціарів компаній-надрокористувачів, координати ділянок надр, обсяги видобутку та сплаченої ренти тощо. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну публічний доступ до «Публічного аудиту надрокористування» закрили.