СБУ оновила перелік таємних даних про надра
Служба безпеки України внесла зміни до Зводу відомостей, що становлять державну таємницю (ЗВДТ), виключивши з переліку заборонених до розголошення дані про запаси низки корисних копалин. Як повідомляють читачі NADRA.INFO, нова редакція документу набула чинності в червні.
Ще в травні зі ступенем секретності «таємно» не підлягали розголошенню відомості про балансові запаси в українських надрах таких копалин/корисних компонентів (ст.2.6.5 гл.2 розд.II ЗВДТ):
Алмази
Золото
П’єзооптична сировина
Літію
Ніобій
Тантал
Титан
Цирконій
Скандій
Платина
Іридій
Осмій
Паладій
Розсіяні елементи (разом із запасами тих кольорових або рідкісних чи благородних металів, у рудах яких ці елементи присутні) окремо щодо: галію, ганію, індію, кадмію, ренію, рубідію, селену, талію, телуру, цезію
Також не підлягали розголошенню відомості про перспективи розвідки або видобутку корисних копалин в цілому щодо України, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці (ст.2.6.6 гл.2 розд.II ЗВДТ).
На підставі Наказу СБУ № 207 від 29.05.2025 статті 2.6.5 і 2.6.6 виключили із ЗВДТ.
Відтак, єдиною корисною копалиною, дані про запаси якої є таємними, залишається уран/уранові руди (ст. 2.6.1 – 2.6.4 ЗВДТ – див. чинну редакцію Зводу від 11.06.2025).
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0052-21/ed20250611#Text
Золото, літій, ніобій, тантал, титан, цирконій, скандій, платина, іридій, паладій, галій, індій, рубідій, телур і цезій включені до переліку копалин/корисних компонентів, нові проекти з видобутку яких наповнюватимуть Українсько-Американський інвестиційний фонд відбудови. Уран – також у цьому переліку.
«Це не просто про прозорість, це про довіру. Відкритість дозволяє ефективніше працювати з партнерами та створює нові можливості для інвестицій», – прокоментувала зняття грифу «таємно» з інформації про запаси Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.
Нагадаємо, представники бізнесу неодноразово наголошували на необхідності зняття грифів з даних про запаси корисних копалин.
Рада національної безпеки і оборони України (РНБО) ухвалила рішення щодо підготовки до скасування віднесення до держтаємниці даних про запаси корисних копалин (крім урану/уранових руд) ще в березні 2021 р..