БАГАТСТВО НАДР – СИЛА КРАЇНИ

 


UA EN
UA
ГоловнаМедіаНовиниО. Бєлькова: Прозорість і рівність умов на газовому ринку для всіх гравців

О. Бєлькова: Прозорість і рівність умов на газовому ринку для всіх гравців

10 вересня відбувся  круглий стіл на тему "Чи буде Україна з власним газом: видобуток, податки й інвестиції".  У заході  взяли участь: народний депутат Верховної Ради України, заступник голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпекиОльга Бєлькова, представники державних компаній НАК "Нафтогаз України" і "Укргазвидобування", приватних компаній Burisma, "Карпатигаз", "Полтавська газонафтова компанія", асоціацій "Надрокористувачі України", "Газові трейдери України" та ін.
 
Увага учасників ринку наразі прикута до наближення 1 жовтня, адже саме з цієї дати набирає чинності Закон "Про ринок природного газу", який має змінити відносини на газовому ринку. 
 
У ході  виступу Ольга Бєлькова наголосила: « Як такого,  ринкового товару дешевий газ не може бути.Адже для того, щоб видобути газ потрібно кілька умов.  По -перше, маєпроводитися геологія і газ має бути в наших надрах. По-друге, в нас повинен бути легкий вхід в бізнес. Я мушу сказати, що про легкий ми можемо лише говорити, прозорість ми тільки починаємо  і рівність всіх на ринку є дуже сумнівною», – підкреслила народний депутат.
 
О.Бєлькова впевнена, що для стабільної роботи й розвитку галузі слід прийняти низку законів і підзаконних актів, покликаних забезпечити прозорість і рівність усіх учасників ринку, що стане запорукою для залучення інвестицій. На її думку, стратегія розвитку галузі має базуватися на відкритості роботи компаній і ринку газу. Передусім прозорість роботи газової галузі, на думку депутата, допоможе уникнути спекуляцій у питаннях справедливого ціноутворення та усіляких популістських заявах політиків.
 
Парламентар також нагадала учасникам круглого столуприйнятого закону  щодо забезпечення прозорості  видобувної галузі. « Вже  прийнятий доволі серйозний і неоцінений суспільством  законодавчий акт щодо прозорості  видобувної індустрії. Для чого це робиться?  Для того, щоб суспільство нарешті зрозуміло цінність індустрії, щоб було  менше  розмов про олігархів, щоб українці  знали  які загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі платять компанії .Важливо щоб суспільство зрозуміло  який валовий внутрішній продукт  створює ця галузь,  хто виграє від неї, хто програє і які витрати є насправді у цій індустрії», - підкреслила народний депутат. 
 
Щодо рівності  всіх на учасників  на газовому ринку, Ольга Бєльковазазначила: « Я розумію критичний стан державних фінансів, разом з тим, я не вірю  у підхід, коли державні компанії обкладаються  податками, які є значно вищі ніж приватні. Це не є ринкова практика, таке може бути тимчасово, на кілька місяців. Звісно і держава повинна отримувати дивіденди від своїх державних активів.На жаль, ми маємо два приклади, це «Укргазвидобування»  і  «Укрнафта»,  де питання менеджменту є  вирішальним щодо того, чи отримає держава  ще свої дивіденди».
 
Парламентар закликала  уряд до того, щоб була переоцінена ситуація  з тими компаніями, які  є і показують вже  прозорість у фінансах, показують конкретні плани, показують наміридійсно бути ефективними  управлінцями. «На сьогодні у  державних компаній  є не так багато можливостей для залучення інвестицій. Звичайно, це може бути внутрішній капітал, але ми чуємо що там є проблеми» ,- підкреслила О. Бєлькова. 
 
Вонатакож нагадала про  угоди про розподіл продукції, завдяки  яким  приходять  і могли би приходити в Україну  міжнародні компанії. Але для міжнародних компаній,  так само, як і для внутрішніх компаній-інвесторів дуже важливим є сталість і  непорушність законодавства. «Але якщо ми кожен рік  під новий рік будемо змінювати  бюджет і податковий кодекс, то в цю країну ніхто не прийде. Я вірю в те, що здоровий глузд бере сьогодні  верх  як уВерховній Раді, так і в  уряді»,  - продовжила О. Бєлькова.
 
Не менше запитань викликає й стан видобутку газу. Тільки за останній рік ситуація різко погіршилася. З початку 2015 р. обсяги видобутку в Україні знизилися на 2,5%, тоді як торік було зростання на 2,5%. Особливо помітне погіршення в сегменті приватного видобутку: в січні—липні поточного року приріст видобутку становить лише 9% порівняно із 36% за аналогічний період минулого року. Така негативна тенденція зумовлена винятково діями уряду, що їх приватні добувні компаній розглядають як спрямовані проти них. 
Однак із проблемами стикаються не лише приватні добувні компанії. Державна компанія "Укргазвидобування", на яку припадає 75% усього газу, що добувається в країні, теж стикнулася з нездоланними перешкодами. Рішення уряду підвищити ренту з 20 до 70% поставило компанію на межу виживання. З початку року обсяги видобутку знизилися майже на 4%, а це — 400 млн кубометрів газу. Востаннє така ситуація спостерігалася наприкінці 1990-х. Голова правління ПАТ "Укргазвидобування" Олег Прохоренко упевнений, що в нинішній ситуації компанія змушена знижувати видобуток приблизно на 1 млрд кубометрів газу на рік. "Для того, щоб наступного року видобуток газу в Україні не скоротився на 2,13 млрд кубометрів, держава повинна дати держкомпанії можливість інвестувати у видобуток 4,4 млрд грн за рахунок зниження ренти", - наголосив Прохоренко.
 
 На необхідності якнайшвидше переглянути ренту на видобуток газу наполягають і приватні добувні компанії. При нинішньому податковому навантаженні газодобувна галузь приречена. Про це свідчать результати роботи компаній у 2015 р. Окрім того, народний депутат зазначила, що уряд уже подав на розгляд у Верховну Раду законопроект №2352а, згідно якого змінено ставки рентних платежів.  На її переконання, хоча це компромісне рішення, але воно дає можливість почати розв'язувати проблеми видобувної галузі. «Це є  компроміс, який можливий   сьогодні. Він створює певні передмови. Перш за все, для приватних компаній, які  є динамічні  і скоро можуть показати позитивний результат. Але держава має думати стратегічно. Стратегія має будуватися на періоді 3-5 років.  Тут є  очевидна відповідь українському суспільству в тому, що протягом3-5 років ми не можемо замістити імпортний газ власним видобутком. Але якщо сьогодні ми почнемо змінювати державну політику від такої , яка використовує газову індустрію як «дійну корову»  для всіх своїх потреб, якщо  політики не припинять обіцяти людям  те, чого не існує в природі  (ред.- дешевий газ),  і не перейдуть до довгостроковоїстратегії планування і ефективного використання всіх природних надр, які  є в Україні, то ми так і будемо обговорювати  те , де нам купувати газ:  чи  в  Європі, чи в Росії», - наголосила О. Бєлькова.
 
Наразі обговорюєтьсяі питання формування страхового запасу газу, згідно якого планується  сформувати у підземних сховищах запас, який відповідав би обсягам на 30 днів в опалювальний сезон і 15 днів — в інший час.  Як вважає Ольга Бєлькова, саме питання страхового запасу газу є  одним  із тих підходів, де держава може показати свої партнерські відносини, або непартнерські відносини до газовидобувних компаній.  «Питання страхового запасу є питанням ліквідностідля компаній. Це також і питання, яке свідчить про те як  ми всі розділяємо ризики.Очевидно,  що в тяжких  фінансових умовах  очікується партнерство і від  недержавних компаній,  але це партнерство має бути таке, яке спонукає компанії  продовжувати розробку родовищ і не боятися, що вони можуть бути  полишені своїх активів.  Тому я, як парламентар, ще  раз декларую свою вірність принципам ринковим. Я підтримую «Нафтогаз», вони ведуть велику пояснювальну роботу і для населення в тому, що ціна на газ не дорівнює тарифам», - додала вона.
 
Учасники круглого столу погодилися, що реформи повністю  мають відповідати європейським “правилам гри” на ринку, які забезпечують максимально прозорі правила роботи видобувних компаній,  незалежне регулювання, надання максимально можливого вибору постачальника для кожного споживача. А завдяки закону щодо прозорості видобувних галузей в Україні, громадськість отримає максимум інформації про фінансову діяльність, прибутки та сплату податків компаній, що здійснюють видобування державних природних ресурсів . 
 
 
17 вересня 2015
EITI в Украине