БАГАТСТВО НАДР – СИЛА КРАЇНИ

 


UA EN
UA
ГоловнаМедіаНовиниУкраїна не має власних коштів для розробки нових родовищ вуглеводнів — Р.Сторожев

Україна не має власних коштів для розробки нових родовищ вуглеводнів — Р.Сторожев

01 вересня 2016
За словами Р.Сторожева, підвищуючи ренту у 2014 році, влада прагнула збільшити надходження до держбюджету, але в результаті втратила інвестора та обсяги видобутку. За 2015 рік Україна втратила 3% видобутку газу, тобто близько 600 млн куб м, і цей обсяг довелося купити в Європі.
 
На сьогодні залучення інвестора у нові проекти — це єдина реальна можливість збільшити видобуток вуглеводнів для України. Про це УНН розповів президент асоціації “Надрокористувачі України” Роман Сторожев. За словами експерта, газодобувна сфера є досить перспективним бізнесом в Україні, проте супроводжуються вона високими ризиками, які пов’язані, зокрема, і з нестабільністю правил роботи в українському секторі надрокористування.
 
"Видобуток природного газу — це досить перспективний вид бізнесу, який водночас супроводжується високим ступенем ризику інвестицій. Особливо це стосується України. Приватні видобувні компанії вже більше 10 років видобувають газ на українських родовищах і щороку демонструють позитивну динаміку. Найбільший приріст був на рівні 30%. А з 2012 року доля незалежних компаній в загальному видобутку збільшилась в 2 рази з 10 до 20%. За результатами першої половини 2016 року обсяг видобутку склав 10,006 млрд. куб. м, доля приватних компаній склала близько 2,1 млрд куб. м.
 
Державні видобувні компанії багато років не демонструють приріст обсягів видобутку і тримають його або на тому самому рівні, або час від часу знижують показники результативності. І причин тут декілька. У секторі державного видобутку, по-перше, державні компанії мали зобов’язання продавати газ за неринковою ціною, що залишало компанії без коштів для інвестування у нові родовища, для оновлення технічного парку тощо. По-друге, протягом останніх двох років державні компанії мали вкрай велике фінансове навантаження, що погіршило фінансовий стан підприємств.
 
Що стосується приватних компаній, то високі ризики галузі пов’язані з нестабільністю правил роботи в українському секторі надрокористування. Наприклад, після стрімкого росту обсягу видобутку для видобувних компаній вдвічі був збільшений розмір ренти. Передбачити заздалегідь таке рішення видобувники не могли, і всім довелося в екстреному режимі переглядати інвестиційні плани робіт, скорочувати або і взагалі заморожувати фінансування буріння, робіт на нових родовищах та і призупинити придбання нових спеціальних дозволів на користування надрами. Таке рішення з боку уряду дало свої результати — рівень видобутку газу знизився. Збільшуючи ренту в 2014 році, влада прагнула якомога більше збільшити надходження до держбюджету. Але в результаті втратила інвестора, обсяги видобутку. За 2015 рік Україна втратила 3% видобутку газу, тобто близько 600 млн куб. м. Цей обсяг довелося купити в Європі“, — зазначив він. При цьому на переконання Р.Сторожева рентна ставка (для приватних компаній) навіть після повернення до попереднього рівня, все одно залишається високою, особливо якщо Україна прагне залучати у сферу газовидобування інвестиції.
 
“Ніде в європейських країнах немає такого високого рівня оподаткування, та ще й нестабільного. Це впливає негативно на інвестиційну привабливість галузі, зумовлює формування інвестиційного портфелю України з високо ризикованих проектів у сфері видобутку вуглеводнів. На такі умови досить складно найти інвестора. А враховуючи інші проблемні аспекти України, — ця задача стає більш ніж складною.
 
Інвестор потрібен Україні, оскільки власних коштів для розробки нових родовищ вуглеводнів держава не має. Щороку знижується обсяг фінансування георозвідувальних робіт.
І немає жодної різниці — чи це будуть кошти українського інвестора, чи фінансування проектів компаніями іншої країни. Наприклад, відомі світові компанії, такі як Shell, Chevron, Eni — вони цікавились вуглеводнями в Україні, але нестабільність призвела до виходу цих компаній з проектів. Але вони мали кошти на розробку родовищ, в тому числі таких мало досліджених, як сланцевий газ, мали технічне обладнання для виконання бурових робіт, для фінансування геологічних робіт і так далі. Державні компанії у вкрай складному фінансовому становищі і причина цього — перехресне субсидування, яке тривало десятиліття. Тобто, за рахунок галузі держава ще з початку незалежності виконувала соціальні зобов’язання”, — пояснив він.
 
Експерт додав, що сьогодні держава потребує збільшення національного ресурсу для заміщення імпорту. “Кошти потрібно вкладати досить великі: більшість нових покладів природного газу знаходяться на значних глибинах — 5 тис. м і більше. Потрібне сучасне технічне устаткування. Тому залучення інвестора у нові проекти — це єдина реальна можливість збільшити видобуток вуглеводнів для України. Для цього треба лише запропонувати конкурентні та стабільні умови роботи: зрозуміле та передбачуване податкове навантаження, можливість реалізації продукції за ринковими цінами, захист інтересів інвестора. На думку асоціації „Надрокористувачі України“, рівень ставки рентних платежів для видобутку природного газу сьогодні треба знижувати до близько 10%. Та й не в усіх країнах є такий податок, як рента. Є податок на прибуток, на землю, дивіденди і т.д., а рентних платежів немає. Тому варто було б якщо не скасувати ренту, то, безумовно, знизити її”, — наголосив він.
 
01 вересня 2016
УНН