БАГАТСТВО НАДР – СИЛА КРАЇНИ

 


UA EN
UA
ГоловнаМедіаНовиниПолтавських викладачів ознайомили із впровадженням ІПВГ в Україні

Полтавських викладачів ознайомили із впровадженням ІПВГ в Україні

21 вересня 2016
Навчальні заклади Полтави готують спеціалістів для нафтогазової галузі України. Саме від цих фахівців буде залежати формування політики видобувної галузі в майбутньому. Дуже важливо, щоб майбутні спеціалісти розуміли необхідність  дотримання стандартів прозорості та підзвітності під час видобування корисних копалин, які належать українському народу.
 
Саме тому 15 вересня  2016 року Полтавська філія Суспільної служби України провела семінар “Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ). Впровадження в Україні” для викладачів Полтавського коледжу нафти і газу Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка.
 
Ганна Кіященко, голова ПФ Суспільної служби України, член Багатосторонньої групи зацікавлених осіб (БГЗО) з імплементації ІПВГ в Україні розповіла про Стандарт ІПВГ, вигоди для видобувних компаній, влади та громад.
 
Як повідомила експерт, стандарт ІПВГ весь час удосконалюється. Тепер у річних  звітах має описуватися вплив ІПВГ на управління природними ресурсами, хто є кінцевими бенефіціарними (реальними) власниками компаній. Стандарт ІПВГ в редакції 2016 року встановлює обов’язковість розкриття країнами інформації про реальних власників не пізніше 1 січня 2020 року. До 1 січня 2017 року БГЗО має оприлюднити дорожню карту розкриття інформації про реальних власників. У Звіті має бути задокументована політика уряду щодо розкриття реальних власників та розкриті відомості про юридичних власників та належні їм частки.
 
Також Ганна Кіященко розповіла про політику уряду у видобувній галузі. Вона зазначила, що міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик одним із пріоритетів роботи міністерства назвав продовження роботи щодо впровадження ІПВГ, а також збільшення видобутку газу.
 
Також під час виступу вона зазначила, що і міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак неодноразово підкреслює: “Не може права рука надавати дозвіл, а ліва його контролювати. Ми знаємо, що зараз відсутня об’єктивність та неупередженість в процедурах, і це на користь ділків, а не держави. Потрібне розмежування функцій надання дозволів з надрокористування, геологічного вивчення та геоконтролю”.
 
Мінприроди вже розробляє надання інформації, необхідної для прийняття рішення про отримання спецдозволів, зокрема реєстру виданих спецдозволів, геологічної інформації тощо, інвесторам у цифровому форматі. Створено міжвідомчу групу з аналізу потреб національної економіки в стратегічно важливих корисних копалинах. Результатом її роботи має стати вдосконалення нормативно-правової бази – прийняття нової редакції Кодексу про надра, порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, програми реформування геологічної галузі України.
 
Світлана Мізіна, експерт GIZ з комунікацій ІПВГ в Україні розповіла про процес імплементації стандарту. “ІПВГ робить внесок у більш прозоре та ефективне управління природними ресурсами України – з тим, аби захистити народний спадок, який уособлюють викопні багатства України; ця прозорість сприяє розвиткові демократії через більше залучення громадян до участі у справах загальнодержавного значення.
 
Імплементація стандарту ІПВГ в Україні є ключовим інструментом підвищення прозорості платежів видобувних компаній до бюджету України та доходів уряду країни, отриманих від діяльності галузі, що значною мірою сприятиме підвищенню громадського контролю за державним управлінням публічними фінансами та діяльністю підприємств видобувної галузі», сказала С.Мізіна.
 
Під час виступу вона зосередила увагу викладачів на цілях сторін учасників ІПВГ. Адже для всіх сторін є переваги, а саме:
 
Для уряду
 
- Покращення інвестиційного клімату держави
 
- Збільшення надходжень до центрального і місцевих бюджетів
 
- Підвищення ефективності управління ресурсами
 
Для компаній
 
- Збільшення операційних прибутків
 
- Прозорість ліцензування та видачі спецдозволів
 
- Спрощення механізмів землевідведення
 
- Зменшення втручання держави у виробничі процеси
 
Для громадського сектору
 
- Покращення якості життя людей в державі / у видобувних регіонах
 
- Розвиток інфраструктури та створення нових робочих місць
 
- Зростання економічних статків населення
 
- Покращення екологічної ситуації
 
- Боротьба з корупцією в галузі
 
- Посилення контролю надходжень до державного бюджету , розподілу коштів та їх цільового використання в регіонах
 
В Україні понад 90% родовищ вуглеводів розвідано за державні кошти, а кількість родовищ, підготовлених до освоєння за недержавні інвестиційні кошти, є незначною. З 1999 року управління геологічною сферою діяльності змінювали майже кожного року, однак реформ не здійснювали. Не існує чіткого бачення розвитку приватно-державного партнерства, кошти бюджету часто використовують неефективно та не в інтересах держави.
 
Для цього необхідне:
 
- Запровадження прозорих, зрозумілих та незмінних правил надання надр у користування;
 
- Безумовне полегшення ведення бізнесу в галузі надрокористування:
 
зміна підходів до системи контролю,
 
залежність заходів державного нагляду виключно від ступеню ризику діяльності надрокористувача,
 
запровадження реальних (обґрунтованих) строків на виправлення недоліків вказаних у актах геоконтролю;
 
- Зміни у Стандарті ІПВГ: деталізація фінансових показників –  надання інформації на рівні окремих компаній про всі суттєві потоки доходів (бажано, на рівні окремих проектів), забезпечення актуалізованої звітності, більша відкритість даних, стандартизація форматів даних та їх доступність.
 
Світлана Мізіна також звернула увагу  учасників заходу, що Стандартом ІПВГ встановлено 7 вимог до звітності в нафтовій, газовій та гірничодобувній галузях на всіх етапах ланцюжка створення вартості – від видобутку ресурсів і до перетворення їх у суспільне благо.
 
Захід організовано  в рамках проекту “Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-ІІ) впровадження” у частині надання допомоги в реалізації компоненту “Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні”, який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
 
 
21 вересня 2016
ІПВГ в Україні