БАГАТСТВО НАДР – СИЛА КРАЇНИ

 


UA EN
UA
ГоловнаМедіаНовиниВидобувна галузь Донеччини: що потрібно аби досягти прозорості та збалансованості?

Видобувна галузь Донеччини: що потрібно аби досягти прозорості та збалансованості?

07 листопада 2016
Проблеми видобувного сектору Донецької області та перспективи впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI) обговорювали під час регіонального семінару «Впровадження прозорості видобувної галузі: крок до зміцнення місцевої фінансової ініціативи», що відбувся 3 листопада 2016 року у м. Костянтинівка. На заході зібралися громадські активісти з різних населених пунктів області, представники регіональних ЗМІ, місцевих органів влади, тема зацікавила й деякі видобувні компанії, активну участь в дискусії приймали представиникиЧасівоярського вогнетривкого комбінату.
 
Донецький регіон характеризується потужним видобувним сектором, в якому переважаючу частку займає вугільна промисловість, що забезпечує 70% загального обсягу вуглевидобутку в Україні та понад 80% видобування коксівного вугілля. Сектор залишається складним, непрозорим і має цілу низку проблем, як фінансового, так і екологічного плану.
 
Екологічний стан більшості гірничодобувних територій області критичний, підвищена екологічна небезпека спостерігається в районах ліквідації шахт, що супроводжується підтопленнями, забрудненням шахтними водами водоносних горизонтів, просіданням поверхні тощо.Всі присутні на заході зійшлися на думці, що при таких екологічних проблемах вкрай необхідне законодавчо закріплене цільове використання екологічного податку в повному обсязі на природоохоронні заходи.
 
Активна дискусія розгорнулася навколо проблеми перерозподілу коштів, отриманих в результаті сплати рентних платежів та інших податків видобувними компаніями. «В межах Донецької області можна навести багато прикладів, коли шахтне поле розташоване на території однієї громади, до бюджету якої сплачуються податки, а породні відвали з усіма негативними екологічними наслідками та загрозами для населення – на іншій, і в законодавстві України це питання залишається неврегульованим», - говорить Плющакова Ліна –  редактор регіональної газети "Екологія промислового краю".
В підтримку впровадження Ініціативи прозорості виступила представник Донецької ОДА Никитюк Марія Володимирівна, підкреслюючи, що місцеві органи влади, як і громадськість, зацікавлені в отриманні відкритої інформації про об’єми видобутку сировини  та реальні прибутки вугледобувних підприємств. Отже, наряду з відкриттям інформації першочерговою задачею на порядку денному Ініціативи прозорості видобувних галузей України (UAEITI) є поступове вдосконалення законодавчої бази видобувного сектору. А поки територіальним громадам залишається шукати шляхи взаємовигідного партнерства з видобувними компаніями. Експерти ГО «НОВА Енергія» розповіли про успішні приклади такої співпраці та представили основні етапи розробки спільної стратегії розвитку інфраструктури регіону з видобувними компаніями.
 
Аналіз ліцензій на видобуток нафти, природного газу, конденсату та вугілля на території Донецької області, проведений фахівцями ГО «НОВА Енергія» в рамках проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-II) впровадження» у частині надання допомоги в реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) в Україні», показав, що дія значної їх частини (близько 40%) завершується у 2017-2020 роках, що найближчим часомдає можливість територіальним громадам домовлятися з видобувними компаніями про продовження ліцензування вже на нових умовах, що відповідають критеріямдобропорядного партнерства та екологічній безпеці. 
 
 
 
07 листопада 2016
EITI UA