БАГАТСТВО НАДР – СИЛА КРАЇНИ

 


UA EN
UA
ГоловнаМедіаНовиниВ Диканьках запропонували ввести обов’язкову вимогу до компаній - створення відділу по роботі з місцевою громадою

В Диканьках запропонували ввести обов’язкову вимогу до компаній - створення відділу по роботі з місцевою громадою

16 листопада 2016
Про селище Диканька Полтавського району майже кожен українець знає з книги Миколи Гоголя «Вечори на хуторі поблизу Диканьки», і асоціюється воно, в більшості, з класиком світової літератури та його міфічними героями. Та мало хто знає, що цей район багатий на вуглеводні та інші природні копалини, а також в межах району знаходиться Солохівське підземне сховище газу , яке створене з метою регулювання сезонної нерівномірності газопостачання промислових споживачів Полтавської, Сумської, Кіровоградської і Харківської областей та забезпечення функціональної надійності магістральних газопроводів. 
 
Саме тому Полтавська філія Суспільної служби України (ПФ ССУ) провела 9 листопада в Диканській районнїй адміністрації круглий стіл на тему «Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ), упорядкування системи надходження та використання рентних платежів». Слід зазначити, що Диканський район, як і інші, не має інформації про видобувні компанії, що працюють в регіоні, не отримує платежів від видобування вуглеводнів до місцевого бюджету, але потерпає від наслідків їхньої діяльності. Експерт Юрій Филенко разом з головою громадської організації ПФ ССУ Ганною Кіященко розповіли про Міжнародний стандарт ІПВГ та його переваги для уряду, видобувних компаній та звичайних громадян. 
 
Ганна Кіященко наголосила, що багато законів у нашій країні не виконується, бо громадяни про них не знають і не вимагають їх виконання. Чи приведе заміна договорів про спільну діяльність (СД) ПАТ «Укргазвидобування» на Угоди про розподіл продукції (УРП) до кращої ситуації є сумніви. Адже угоди про СД мали на меті залучення інвесторів на мало розвідані чи виснажені родовища, натомість приватні власники отримали найкращі родовища та свердловини. Отже проблема, не в тому, що записано в Угоді, а як ці Угоди виконуються. Саме невиконання умов Договорів про СД стало причиною розірванняїх з боку УГВ. 
 
Юрій Филенко закликав присутніх підтримати законопроект 3038, в якому йдеться про поверненя 5% від рентних платежів у бюджети за місцем видобутку нафти та газу (по 1,5% в обласний та районний бюджети, та 2% до сільського). «Цей закон є дуже важливим для нашого регіону, адже майже 40% природного газу в Україні видобувається саме в Полтавській області. Наразі обласна рада не видає жодного спецдозволу на користування надрами до тих пір, доки місцеві громади не будуть отримувати до свого бюджету реальні кошти від видобування вуглеводнів, це важель для пришвидшення прийняття законопроекту 3038», - зазначив експерт. 
 
Місцеві жителі та представники влади говорили, що не мають жодного впливу на видачу спецдозволів та контроль за діяльністю видобувних компаній в районі. Це не дозволяє громадськості Диканського району подавати свої пропозиції та зауваження щодо діяльності компаній, щовидобуваютьвуглеводні. Більш того, вони дізнаються, що якесь підприємство почало діяльність в районі тільки з інформації районної ДФС про сплачені податки. 
 
Жителі району також запропонували ввести обов’язкову вимогу до компаній - створення відділу по роботі з місцевою громадою, куди жителі могли б звертатись за потрібною інформацією, чи надавати свої пропозиції щодо вирішення проблем, які виникають в процесі видобування вуглеводнів. Заходи проводились в рамках проекту "Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-ІІ) впровадження» у частині надання допомоги в реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні», який фінансується Агентством США з міжнародногорозвитку (USAID). Зміст продукту є відповідальністю Полтавської філії Суспільної служби України і не обов’язково збігається з поглядами Агентства США з міжнародногорозвитку (USAІD), уряду США та Інституту бюджету та соціально-економічнихдосліджень (ІБСЕД).
 
 
 
16 листопада 2016
EITI UA