В сфері надрокористування до цього часу законодавчо не закріплено поняття: «критичної» та «стратегічної» сировини. Крім того застарілими залишається ряд підзаконних нормативно-правових актів, а головне – не вирішується проблема фінансування робіт з геологорозвідки.
Новини
«ЕнергоБізнес» продовжує ряд публікацій про закон № 2805-IX, який викликав жвавий інтерес серед представників галузі надрокористування. Детальний аналіз закону представила старший юрист юридичної компанії Sayenko Kharenko Наталія Гутаревич, яка зазначила, що закон виключив можливість володіння надрами для російських компаній, чітко регламентував строки користування ліцензіями та передбачає застосування електронної геоінформаційної системи.
Разом з тим, Наталія Гутаревич вказала на питання, які викликали занепокоєння і у попередніх оглядачів, а саме, на можливість продажу частини родовища, купівлю спецдозволу землевласниками без аукціону та зміну повноважень місцевих рад. Детальніше аргументи від компанії Sayenko Kharenko читайте у наступному матеріалі.
Журнал «ЕнергоБізнес» продовжує цикл матеріалів про вплив законопроекту №4187-д, який був прийнятий парламентом та підписаний президентом України 1 грудня 2022 року на сферу надрокористування. Сьогодні це вже закон №2805-ІХ, який набере чинності через три місяці та вносить зміни до Кодексу про надра, Земельного кодексу, Гірничого закону, закону «Про нафту і газ» та закону «Про регулювання містобудівної діяльності».Для аналізу нового закону видання звернулося до провідних юридичних компаній. Зокрема, свій коментар надала юридична компанія Arzinger.
До вашої уваги, думка партнера Arzinger, адвоката, керівника практики енергетики та природних ресурсів Ярослава Чекера та паралігала в компанії Janson (м. Брюсель) Світлани Хаджинової.
Документ було схвалено в другому читанні на засіданні 01.12.2022, а 06.12.2022 повернуто з підписом Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука і того ж дня відправлено на підпис Президенту України Володимиру Зеленському:
«ЕнергоБізнес» вирішив розібратися в прийнятих змінах детальніше та розпитати про них фахівців галузі, які брали участь в обговореннях прийнятих змін. До вашої уваги, погляд та ключові зауваження начальника управління адміністрування рентної плати, екологічного податку та місцевих податків і зборів з юридичних осіб Департаменту податкового адміністрування Державної податкової служби України Олександра Шумського.
Нагадаємо, у першому читанні Парламент підтримав законопроект 01.06.2021 з другої спроби. Законопроект №4187 вносить зміни до діючого Кодексу про надра, Закону України "Про нафту і газ", Гірничого Закону України, Земельного кодексу України; Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=70117
Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування було розглянуто Проєкт Закону № 4187д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами" та рекомендовано його до голосування у другому читанні.
Серед покращень регулювання галузі, закладених в законопроекті, який адвокатує Міндовкілля, Євгеній Федоренко звернув увагу на скасування «архаїчної процедуру введення в дію протоколів ДКЗ» і скорочення термінів отримання спецдозволів.
Публікуємо аналіз документів: нової редакції Кодексу про Надра (https://bit.ly/3vlwibv) та законопроекту №4187 (https://bit.ly/35itp0t), який прийнятий 1 червня 2021 року в першому читанні ВР України та який вносить зміни до чинного Кодексу про Надра